Breaking News

Domek rekreacyjny – stacjonarny czy mobilny?

Każdemu marzy się prywatny domek drewniany, pod warunkiem, że spełni najważniejsze życzenia względem niego. Jedni chcieliby, by był on ultra nowoczesny, z komfortowym układem części mieszkaniowej, inni zaś wybierają coś w stylu vintage. Nie Ne patrząc na to, ile będzie nas kosztował, przy nabyciu domku letniskowego trzeba zadbać o kilka pierwszoplanowych szczegółów.

Ruchomy czy na stałe – który lepszy w praktyce?

Domki mobilne stwarzają opcję regularnego ich przemieszczenia wraz z regularnymi instalacjami (instalacja kanalizacyjna, gazowa, instalacja elektryczna i in.), armaturą a także grzejnikami elektrycznymi. Czas oczekiwania na taki domek jest dość długi, a ceny nieczęsto mieszczą się w 20 tys. zł.

Mobilne mieszkania to m.in.:

· wersja ruchoma – domki drewniane z kołami

· domki holenderskie – wyprodukowane na metalowym szkielecie z kołami do transportu

· przyczepy campingowe gotowe do zamieszkania.

O wiele lepiej od mobilnych prezentują się domki drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednak okazują się zdecydowanie bardziej absorbujące w eksploatacji. Najważniejszą sprawą będzie tu wadliwie dopasowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. Cechują się one przytulnym wnętrzem, powiększonymi oknami, dużym strychem i tarasem oraz nieograniczonymi możliwościami wystroju.

Wśród stacjonarnych odmian domów istotny jet podział na te kategorie

· niewiwlkie domki letniskowe, którym nie potrzeba umocowania do podłoża fundamentami;

· większe domki letniskowe z fundamentami – domy całoroczne.
Domek drewniany – najważniejsze w nim są…

W przypadku domku letniskowego musimy sprawdzić izolację cieplną, obróbkę okien i drzwi (uszczelnienia szyb, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na parceli i możliwość pokrycia dachówką czy gontem. Komplety materiału wybrane do budowy domków letniskowych musi pochodzić ze sprawdzonej dostawy. Eliminuje je występowanie braków takich jak pęknięcia i chore sęki, które zmniejszają wytrzymałość budulca. Muszą być bez jakichkolwiek zwichrowań i skręceń, śladów działalności bytowania korników czy sinizny.