Breaking News

Tego potrzeba do zakupu przetwornicy samochodowej

W każdym samochodzie raczej musi pojawić się przetwornica napięcia – przede wszystkim na daleką wyprawę czy na urlop. To ekwipunek, który z zasilania akumulatorowego pozwoli uruchomić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice, itp. Uruchomienie następuje dzięki zastosowaniu napięcia 230 V, tego samego, jakie płynie w domowym gniazdku elektrycznym. Przed zakupem mogą pojawić się liczne pytania. Dlaczego przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od modelu 1000 W?. Jakie są kryteria wyboru?

Przetwornice samochodowe, ich typy i przeznaczenie

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się najpowszechniejszym typom, wśród których przyjął się sposób klasyfikacji według następujących założeń:
1. Elektryczne IPS – z powstałym napięciem znanym w nauce jako sinusoida modyfikowana. Mamy tu napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym, tożsamej wartości skutecznej, jak ten sam parametr przebiegu sinusoidalnego, zachodzący w prądzie sieciowym. Przetwornice napięcia IPS wykorzystywane są do zasilania sprzętów elektrycznych rezystancyjnych oraz elektronicznych. IPS będzie użyteczny do podłączenia telefonów, nawigacji , zasilania komputerów, a nawet używania telewizora (jednak z zagrożeniem powstawania przerywań na wizji i fonii).
2. Sinusoidalne (sinus) – identycznie jak w przypadku prądu w gniazdkach zewnętrznych wytwarzają napięcie sinusoidy o przemiennym przebiegu. Za sprawą podobnych urządzeń przy samochodowym zasilaniu da się obsługiwać większość aparatów z transformatorem czy silnikiem. Doskonale wygląda przy korzystaniu z ekspresu do kawy, lodówki turystycznej albo wentylacji. Nie ma też przeciwwskazań, by obsłużyć rozmaite typy urządzeń, do których stosuje się przetwornicę IPS. Oznacza to, że przetwornica sinus okazuje się uniwersalna i ma duże użycie.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy może 1000 W – jak dopasować jej moc?

Wybierając przetwornicę samochodową warto popatrzeć zwłaszcza na moc w obu ważnych parametrach, tzn. znamionową i maksymalną. Pierwsza z nich bywa nazywana też mocą przewidzianą do poboru ciągłego. W razie konieczności skumulowania, np. przy uruchamianiu sprzętów elektrycznych, przetwornica powinna wytworzyć spotęgowaną moc przez czas krótszy od jednej sekundy – to właśnie jest istota drugiej wartości. Należy dopasować przetwornicę tak, by zasilane urządzenie nie pobierało mocy większej od 85% mocy znamionowej przetwornicy. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W będzie wymagana w przypadku, gdy w kamperze stosowany jest szybkoobrotowy mikser o mocy 1600 W, a zdarzają się i wyższe. Reasumując – 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a bardziej wymagający użytkownicy mogą zainteresować się wersją o mocy 4000 W.