Breaking News

Małżonek jest uzależniony od alkoholu – co robić?

Obecnie uzależnienie od alkoholu jest największym problemem angażującym każdego z domowników. Można określić rozmaite grupy i wiek, jako najważniejsze cechy uzależnienia alkoholowego. Bywa że skażenie alkoholem wykoślawia życie męża i żony, ale też powszechnie alkoholikiem okazuje się tylko jeden z rodziców. Nie ma jednego typowego modelu wejścia w nałóg!

Nietrzeźwy mąż jako tykająca bomba

Dowiedziono, że dużo częściej nadużywanie alkoholu dotyka płeć męską. W przypadku gdy przytrafia się to nieregularnie, żonie i dzieciom prościej jest z tym żyć, ale gorzej, gdy małżonek i tata każdego dnia wraca do mieszkania nietrzeźwy. Jeśli często się to zdarza, tym większe pozom napięcia, napiętnowania i braku bezpieczeństwa dla dzieci i małżonki. To nie tylko kwestia pogorszenia standardów życia, ale pojawia się niska samoocena i pogorszenie samopoczucia członków rodziny, a zwłaszcza dzieci, które muszą wstydzić się przed otoczeniem za ojca.

Początek domowego piekła…

Przebieg procesu reakcji nie musi, ale jednak zwykle tworzy w alkoholiku także agresję i rodzi przemoc na pozostałych członkach domowej wspólnoty. Oprócz żony są nimi oczywiście dzieci, a obcowanie z ojcem – alkoholikiem będzie mieć niszczący wpływ na ich psychikę. Psychologowie dowodzą, że mają one pod wejściu w dorosłość większą skłonność do naśladowania postaw ojca, przez co problem ten może się powtarzać także w przyszłości.

Co robić w podbramkowej sytuacji

Oczywiście warto pomagać wyjść alkoholikom z ich zgubnych przywiązań, lecz częściej pozostają przy piciu. Jednak z uwagi na powtarzanie się ataków agresji wiele kobiet wybiera dobro dzieci i pożegnanie z mężem. Polskie paragrafy nie utrudniają wspomnianego wyjścia z trudnej sytuacji, za to zwykle trudna jest w tym bariera mentalna. W obu tych kwestiach z pewnością przyda się skuteczny prawnik. Jak zacząć? Skorzystać z Google’a wpisując „adwokat kraków rozwód” – od ręki znajdą się namiary rozmaitych kancelarii znających się na przepisach. To raczej wiadome – nie są to tanie procesy, ale jednocześnie nie są one znów aż tak kosztowne, by nie mógł sobie na nie pozwolić przeciętny obywatel. Gdy już zapadnie decyzja o rozstaniu lepiej dokończyć sprawę formalnie i cieszyć się wolnością i uśmiechem dzieci.