Idealny pomysł na hodowlę owoców i warzyw bez obecności sztuczności i konserwantów? Oczywiście folia ogrodowa. Jednak oznacza to trochę pracy i przy okazji niewymuszonego zaangażowania. Tworząc optymalne okoliczności zapewniające powodzenie roślin, zwróć uwagę na utrzymanie odpowiedniej wilgoci i temperatury.
Co oznaczają najlepsze parametry w szklarni?
Budowa miejsca dla roślin do celów spożywczych nie jest trudna, aczkolwiek niełatwe może okazać się stworzenie idealnych warunków do rozwoju. Mowa oczywiście o temperaturze, co może być bardzo zmienne – wiosna najczęściej startuje dopiero w maju i po parunastu dniach robi się wyraźnie cieplej. Niekorzystne warunki determinują dobrostan nasadzeń, dzięki czemu warto pomyśleć o właściwej wentylacji, podlewaniu oraz doglądaniu upraw. Zazwyczaj o nawadnianiu myśli się rano, kiedy słońce nie wnika intensywnie przez szyby, zaś kolejna porcja powinna zasilić korzenie korzeni wieczorem. W takich warunkach najlepiej można wykorzystać nawadnianie, które w połączeniu z temperaturą panującą na zewnątrz tworzy idealne warunki wegetacji.
Szklarnie poliwęglanowe – konstrukcje pozwalające utrzymać najlepsze parametry
Nie tylko solidność wyróżnia szklarnie poliwęglanowe, do tego fakt że trudno je uszkodzić, na pewno przekonuje za ich instalacją. Nie każdy wie, że transparentne, nietłukące cechy tworzywa gwarantują odpowiedni stopień zachowania idealnych okoliczności dla rozwijających się roślin. Tworzywo zastosowane w komponentach szklarni ma w sobie filtr UV, przez co sporo szkodzących cząstek daje się zatrzymać na zewnątrz. Czy wiesz, że to płyty mają pięciokrotnie większy stopień absorbowania promieni UV? Dlatego nawet przy nominalnym przedziale ciepła od pięćdziesięciu na minusie do pięćdziesięciu na plusie w środku szklarni nie zachodzą ostre różnice, jeśli chodzi o termikę. Szklarnie poliwęglanowe utrzymują doskonałą poduszkę termiczną, przez co liczba stopni nie zmienia się i utrzymuje się na wyważonym pułapie, co jest ważne w procesie wegetacji wszelkiego rodzaju roślin. Doświadczenie wskazuje, że następuje przepuszczenie mniej więcej 80 % promieni UV, a reszta światła i ciepła zostaje jednakowa.