Czy ekspertyza budowlana pozostaje koniecznością? Wbrew pozorom dobrze jest się poważyć na jej realizację w przeróżnych sytuacjach. Na początek podmioty przejmujące budynek uzyskują rzetelną informację o tym, w jakim rzeczywiście stanie sprzedający ją przekazuje. Jeżeli właściciel chce zrobić remont, tylko w ten sposób zyska orientację, jak zaplanować i zrealizować kompletne naprawy. dobre rozwiązanie dla rozwijającego się MŚP
Ekspertyza budowlana – najważniejsze dane
Nabywca raczej wierzy obecnemu dysponentowi. Na podstawie uzyskanych danych szacujemy, czy stawka za ofertę jest odpowiednia do jej kondycji. Często decyzji o kupnie wtórują zamierzenia rozbudowy, dobudowy garażu, tarasu itp. W planach są nadprogramowe koszty, więc chcielibyśmy dowiedzieć się, do jakiej wysokości są rzeczywiście niezbędne. Powierzchownie nie możemy ocenić stanu konstrukcji, zużycia, naprężeń – potrzebujemy do tego konkretnych informacji i fachowych wzorów. Z tym, że to jeszcze nie komplet korzyści, które możemy zyskać za sprawą usługi o nazwie „ekspertyza budowlana”.
Co jeszcze potrafi nam dać ekspertyza budowlana?
Jeśli decydujemy się na jej przeprowadzenie, nie tylko zorientujemy się w faktycznym stanie nabywanej nieruchomości, ale jesteśmy w stanie również realnie ustalić konieczności remontowe i renowacyjne, które przeprowadzimy w kolejnym etapie. Poza tym to sprawa bezpieczeństwa, gdyż nieznane anomalia budowlane, mogą objawić się choćby degradacją budowli, grożąc utratą zdrowia i życia postronnych ludzi.
Ekspertyza budowlana w rzeczywistości jest najbardziej złożoną kontrolą stanu technicznego konstrukcji. Rozliczne elementy ekspertyzy wymagają skrupulatnych obliczeń i czasu. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany, uwzględniając takie parametry jak działające siły nacisku, odporność i stan materiałów czy stan newralgicznych punktów wewnątrz szkielecie obiektu.
Elementy ekspertyzy budowlanej
Ważna ekspertyza budowlana zawiera opis przedmiotu badań oraz cel, któremu ma służyć. Autor jest zobowiązany wykazać, jakie stanowiska czy elementy pomieszczeń podlegają badaniu. Nie obędzie się bez informacji rysunkowej i zdjęciowej. Procedura wymaga wszystkich wyliczeń maksymalnych obciążeń. Ze szczegółowych danych trzeba uzyskać informacje nie tylko, w jakim stanie faktycznym znajduje się wybrany budynek, ale i jakich napraw czy wzmocnień oczekuje, by dopuścić go do użytkowania.