Breaking News

Dopłata do przebudowy łazienki z PFRON

W przypadku niepełnej sprawności fizycznej ultraważne wydaje się, by zagwarantować osobie chorej jak największą samodzielność. Wyłącznie w ten sposób zarówno pełnia sprawności fizycznej, jak i psychicznej człowieka obarczonego niepełnosprawnością będzie w optymalnym stanie. Na przeszkodzie często stoją pieniądze, a raczej ich brak. Osoby o ograniczonej sprawności często utrzymują się z renty dla niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych, które starczą albo też nie, jedynie na opłatę aktualnych kosztów życia. Niektórzy uznają taki stan rzeczy za wyjałowiony – można funkcjonować, jednak nie pojedzie się na wczasy, nie zaplanuje remontu pomieszczeń mieszkalnych i nie pójdzie na beztroskie zakupy nawet raz na pół roku. Osoby o ograniczonej sprawności, które pragną dopasować swoje pomieszczenia do osobistych potrzeb, mają możliwość ubiegać się o refundację z PFRON. Czasem najzwyklejszy uchwyt dla niepełnosprawnych jest w stanie w znaczny sposób poprawić życie w domu.

Jakie warunki trzeba wypełnić

Aby dostać dopłatę na odświeżenie toalety, musimy spełnić szereg warunków.W pierwszej kolejności dom, w którym staramy się wykonać adaptację pomieszczenia, powinien być nasz, a jeśli wynajmujemy, na przebudowę musi podpisać zgodę gospodarz mieszkania. Bez tego nie jesteśmy w stanie uzyskać nawet złamanego grosza. Finansowanie eliminacji barier architektonicznych przysługuje wszystkim osobom o niepełnej sprawności, którzy posiadają problemy w chodzeniu, a dostosowanie pomieszczeń jest umotywowane potrzebami wynikającymi z ich ograniczonej sprawności. Starając się o pieniądze na przystosowanie łazienki, trzeba złożyć właściwy dokument o dopłatę likwidacji problemów do PCPR (lub MOPR) w mieście przebywania. Można też złożyć ten dokument przez Internet w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do dokumentacji trzeba dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności i informację o dochodach.

Co obejmuje dofinansowanie?

W przypadku refundacji całkowity remont łazienki nie wchodzi w grę, zatem nie jesteśmy w stanie za te fundusze wymienić płytek na świeższe, jedynie z powodu ich nieestetycznego wyglądu. Dofinansowanie powinno obejmować jedynie wyeliminowanie aktualnych trudności, dlatego usunięcie wszystkich przeciwności, jakie postaci kalekiej są w stanie uniemożliwiać autonomiczne korzystanie z sanitariów. Mamy możliwość zatem wbudować uchwyt dla niepełnosprawnych, wymienić wanienkę na kabinę prysznicową czy powiększyć drzwi. Na domiar tego dosponsorowanie z PFRON i jego wielkość zależy od kategorii niepełnosprawności, dlatego np. dla osoby poruszającej się na wózku umocowuje się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie a także wszystkie detale w toalecie na odpowiednich wysokościach, co jest powiązane z zakupem np. nowej większej umywalki, wanny wraz z drzwiami.

Na ile możemy liczyć?

Procent dopłaty wynosi do 95% inwestycji, jednakże nie więcej niż 15-krotność średniej pensji. Ostatnie 5% to najmniejszy wkład samodzielny, jaki niepełnosprawny musi dać z swoich zaskórniaków. Refundację zlikwidowania barier architektonicznych i technicznych da się osiągnąć raz na 3 lata. Kluczowy jest fakt, iż Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zwraca poniesionych opłat odświeżenia, dlatego z każdymi działaniami należy się wstrzymać do momentu uznania wpłaty i zawarcia umowy o refundacji z PFRON. Remontami częściowo finansowanymi przez PFRON interesują się też firmy remontowo — budowlane, które posiadają praktykę i perfekcyjnie mają świadomość, jakie prace podlegają dofinansowaniu, a za jakie osoba niesprawna ruchowo będzie zmuszona zapłacić samemu. Dopasowywanie łazienki do postaci kalekiej najlepiej zostawić osobom doświadczonym, ponieważ jest nad wyraz dużo wymogów do spełnienia, by owo pomieszczenie bezsprzecznie doskonaliło codzienność użytkownikowi.Chodzi tu przede wszystkim o dobre umiejscowienie elementów stałych takich jak wanna, szafka ze zlewem lub toaleta, jak i przyczepienie w dobrych punktach i poziomach np. tych rzeczy jak uchwyt dla niepełnosprawnych lub też alarm.